Cześć nazywam się Darek Kraśnicki i w tym wideo poruszę temat jednooczności, a prowadzenia samochodu służbowego kategorii B. Pomimo złagodzenia w 2010 roku norm dotyczących widzenia stereoskopowego i praktycznie dopuszczenia tych pracowników do jeżdżenia, ciągle zdarzają się przypadki orzeczeń negatywnych.
Co robić w takim przypadku i oprę się na mailu od Pana Maćka.
Witam Panie Darku.
Posiadam prawo jazdy kat. B, lecz jestem osobą jednooczną od kilkunastu lat.
W ostatnim czasie mój pracodawca wysłał mnie na badania okresowe i pojawił się problem,
gdyż w firmie,w której pracuję używam od czasu do czasu samochodu służbowego, jestem na stanowisku geologa a nie kierowcy,
Od Krótki test Ford Kuga 19 listopada 2011 |
mimo to od lekarza medycyny pracy otrzymałem zakaz prowadzenia samochodu służbowego, jak dla mnie jest to pewien paradoks, gdyż formalnie posiadam prawo jazdy uprawniające mnie do kierowania pojazdem, jak i co za tym idzie prawo do tego,
....jak się do tego odnieść.
Przecież kierując samochodem nie popełniam przestępstwa, gdyż posiadam prawo jazdy,
a jednocześnie nie mogę, ponieważ nie mam badań psychotechnicznych. Nie ukrywam iż jest to problem i dla mnie i dla pracodawcy.
Z tego co się orientuję z 15 kwietnia 2011 r pojawiło się nowe rozporządzenie ministra zdrowia,
zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Być może coś się w tej kwestii zmieni. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz i za zainteresowanie się tematem.
Z poważaniem:
Maciej
Odpowiadając na to pytanie, wydaje mi się, że ten lekarz po prostu nie zna najnowszych wytycznych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, zresztą dostępnych na jego stronie internetowej, i stosuje się do zasad z 2008 roku nie dopuszczających tych osób do prowadzenia aut służbowych.
Jedyną logiczną decyzją jest odwołanie się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. Tam wiedza na temat zaleceń Instytutu jest większa i nie spotkałem się z przypadkiem orzeczeń negatywnych, przy braku widzenia stereoskopowego u pracownika kierowcy kategorii B.
Powstaje tylko pytanie, czy nie szkoda czasu na powtórne badania wyłącznie z powodu prawdopodobnych braków czyjeś wiedzy.
Na tym kończę i zapraszam do komentarzy na moim blogu badania lekarskie kierowców.pl
oraz na kanale YouTube Lekarz medycyny pracy. Bye Bye mówił wasz Darek Kraśnicki z Wrocławia.
Również możesz zadać mi konkretne zapytanie dotyczące podobnych przypadków związanych z tematem jednooczność, a prowadzenie pojazdów służbowych kategorii B.
Podziel się: