Zakres badań okresowych
Dzień Dobry:)
Chciałabym skierować nowego pracownika na badania wstępne.
Gdzie mogę
znaleźć wykaz badań jakie muszą zrobić pracownicy na stanowiskach biurowych, tj. księgowa, kierownik finansowy, sekretarka, asystentka, Prezes, inżynier, a z którymi trzeba się potem zgłosić po orzeczenie do lekarza Medycyny Pracy?
Będę wdzięczna za wskazówki:)
Pozdrawiam,
Do sprawdzenia zakres badań okresowych do pracy przy komputerze
Witam,
Potrzebuję zrobić pracownikowi na stanowisku sekretarka, badania które są potrzebne przy zatrudnieniu. Uprzejmie proszę o odpowiedź, czy możliwe jest przeprowadzenie ich u Państwa w gabinecie? Jeśli tak to co musi zawierać podanie [skierowanie] o takie badania?
Z poważaniem
Pokaż
Inne wzory skierowań na badania okresowe w zależności od ich zakresu.
Szanowny Panie doktorze
Bardzo proszę o wskazówki dotyczące prac dla osób widzących na jedno
oko, jakie konkretnie zawody mogą wykonywać , gdyż nie mogę się tego
nigdzie dowiedzieć.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nie zależy to od nazwy stanowiska lecz faktycznych narażeń czy zagrożeń
Nie ma jednego aktu prawnego, który by rozwiązywał ten problem
Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź, ale to mi nic nie wyjaśnia. Przecież lekarze medycyny pracy powinni znać zagrożenia występujące w danych zawodach dopuszczając ludzi do pracy. Jeżeli lekarz mi mówi, że nie mogę być kierowcą, mechanikiem, stolarzem, murarzem,hydraulikiem , elektrykiem itd. to znaczy , że zna te zagrożenia. Ja nie mam wiedzy na ten temat.Więc jeżeli lekarze wiedzą jakich zawodów nie mogę wykonywać to tym bardziej powinni wiedzieć co mogę robić. Uważam, że to lekarz medycyny pracy powinien określić w jakich zawodach mogę pracować no bo kto inny mógłby to zrobić?
Lekarz może cokolwiek powiedzieć po osobistym badaniu, i ocenie narażeń "a nie wróżeniu z fusów"
Jeżeli mi Pan poda konkretne stanowisko z jego całościowymi narażeniami, to mogę się do tego ustosunkować
Np zawód "pilot" ma dla mnie co najmniej kilkanaście znaczeń, ale jest dla mnie zrozumiałe, że nie znając całości problemu badań do pracy, chciałby Pan prostej odpowiedzi.
Szanowny Panie Doktorze .
Jestem dyrektorem szkoły , czy na badanie okresowe w Pana gabinecie muszę przynieść wyniki jakiś badań .
Czy opłata wnoszona jest po wizycie , czy tez obciążona zostaje szkoła ?
Pozdrawiam
Podziel się:
Odpowiedzi
Lamblioza
Witam,
Chciałam zapytać jak wygląda badanie w kierunku lambli? Czy próbkę nosi się tylko raz czy kilka dni pod rząd? Jak długo czeka się na wynik?
Pracownik socjalny a badania psychologiczne
Jestem pracownikiem socjalny jeżdżącym w terem własnym samochodem i mam zrobić dodatkowe badania psychologiczne, nie wożę nikogo tylko sama jeżdżę na wywiady czy to jest normalne.
podstawa prawna - zaświadczenie o zakończeniu leczenia od lekar
Witam - odnośnie badan kontrolnych - jako zakład pracy podpisaliśmy umowę z jednostką medycyny pracy. Wszystko fajnie - ale wynikł problem - po 30 dniach kierujemy na badania kontrolne a tu klops, bo lekarz medycyny pracy nie chce przeprowadzić badan bez zaświadczenia od lekarza prowadzącego o zakończonym leczeniu. Jednostka medyczna określiła, iż nie możemy wypisać skierowania na badania kontrolne ,
jeśli pracownik nie przedłoży nam tego zaświadczenia. Lekarz prowadzący odpisuje, iż nie ma takiego obowiązku by coś takiego napisać ( nawet ZUS nie potrafił nam odpowiedzieć czy jest taki przepis, który obligowałby lekarza do wystawienia takiego zaświadczenia) , medycyna pracy bez tego nie przeprowadzi badań kontrolnych.
Pracownica napisała do PIP ze skargą na nasz zakład , że wymagamy nie wiadomo czego - PIP odpisał podając wyroki sądowe , że zakład pracy nie ma obowiązku ani prawa wołać od niej zaświadczenia o zakończeniu leczenia. No i jak widać jest błędne koło. Reasumując - medycyna pracy "zwala na zakład " sprawdzenie, czy pracownik ma zaświadczenie o zakończeniu leczenia. Lekarze nie zawsze chcą takie coś wypisać - nie mamy podstawy prawnej, by się na nią powołać, medycyna pracy już w okienku rejestracyjnym sprawdza, czy jest zaświadczenie , którego nie mamy jak wydębić. A pracownica biega wściekła ...
Lekarz wystawiający L4 ma nasz zakład w "nosie" sprawa toczy się drugi m-c . I jak tu działać zgodnie z przepisami? czy istnieje podstawa prawna, na podst której lekarz prowadzący musi wystawić zaświadczenie o zakończonym leczeniu jeśli karze wrócić już do pracy i nie wystawia L4? czy jest to tylko jego dobra wola? Bo to ,że pracodawca ma obowiązek skierować na badania kontrole przepisy są jasne.
Zaznaczam, ze nie jest to jeden lekarz, z którym jest problem i nie tylko ta przychodnia medycyny pracy twierdzi, ze nie mamy prawa wypisać skierowania bez takowego zaświadczenia. proszę o pomoc
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia
Sytuacja jest patowa, bo wprawdzie przepisu nie ma, ale lekarze wymagają tego, jako sprawdzenie, czy dany delikwent nie jest przypadkiem ciągle na zwolnieniu lekarskim. Czyli wymóg jest bardziej oparty na "Wiedzy i Rzetelności Lekarskiej" niż jakimś konkretnym paragrafie.
Również podczas kontroli merytorycznej mojej Firmy, organ wyższy sprawdzał, czy takie zaświadczenia mam w dokumentacji medycznej.
Dodaj nowy komentarz